Aralık 2014 tarihli Avrupa Engelliler için Hizmet Sağlayıcılar Birliği (EASPD) İstihdam Beyanı'na göre, engelliler farklı engeller nedeniyle işgücü piyasasında dezavantajlı durumdadır. İşgücü piyasasına katılımları, halen engelli olmayanların katılımından, önemli ölçüde düşüktür ve bu durum son 15 yılda kayda değer bir farklılık göstermemiştir. Engellilerin uzun süreli istihdamını sağlamak, işgücü piyasasından dışlanmalarının önüne geçmek için derhal harekete geçilmesi gerekmektedir.

Proje ortakları olarak: INTAMT, ACTA, 36,6 Polonya, 36,6 İskoçya, BDA, İzmir Valiliği, CEIPES, OZARA and ETOD projemize gösterdiğiniz destek ve ilginiz için teşekkür ediyoruz ve ilham kaynağı olmasını umduğumuz proje sonuçlarını ve engelli istihdamı üzerine hazırladığımız bir dizi videoyu sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Slovenya

”Dağ kulubesi’nde işitme engelliler Hizmet veriyor”

Sloven Alpler Derneği işitme bozukluğu olan bireylere yönelik ön yargıyı azaltmak için dağ klubelerinde işitme engellilerin hizmet vermesi için bir kampanya başlatmıştır. Hikayenin tamamına proje aktörleri ve gönüllülerinin ağzından aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Videoyu buradan izle

Avantus

İstihdam merkezi olarak faaliyet gösteren Avantus şirketi yerel bir sosyal girişimdir. Zihinsel engelli bireyler tarafından yapılan çorap ütüsü ve çocuklar için el yapımı oyuncak üretimi konusunda uzmanlaşmıştır. Merkez, engelli bireylere iş olanağı sağlamak için devletten ödenek almaktadır, ancak ayakta kalabilmek için faaliyet gösterdiği pazarın rekabetçi koşulları ile de mücadele etmektedir. İstihdam olanaklarının yanı sıra engelli çalışanlarına psikolojik destek, eğitim ve çeşitli sosyal etkinliklere katılma imkanları sağlanmaktadır.

Avantus ayrıca, uzun vadeli işsizlere yardımcı olmak üzere tasarlanan Avrupa Sosyal Fonu ve Slovenya Çalışma ve Aile Bakanlığı tarafından ortaklaşa finanse edilen Sosyal Aktivasyon projesini yürütmektedir. Proje sayesinde katılımcılar sosyal ve profesyonel becerilerini (bilgisayar becerileri, doğru yazma uygulamaları, iş görüşmesi eğitimleri) geliştirme fırsatı elde etmektedir. Katılımcılar program dahilinde farklı meslek ve iş ortamlarını deneyimleyebilmektedir.

Slovenya’da düzenlenen proje ortaklar toplantısı ve kurum ziyaretleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız

Türkiye

İzmir’de “Eşit Şans” Projesi 

Vestel Elektronik Türkiye’nin 3. büyük endüstriyel holdingidir. Şirket, 2015 yılında özel ihtiyaç sahibi bireyleri istihdam etmeye başlamış ve günümüzde 7000 çalışanından 441’i engelli bireylerden oluşmaktadır.

Vestel Elektronik şirketteki engelli istihdam oranını arttırmak için “Eşit Şans” projesini hayata geçirmiştir. Proje ile işitme ve konuşma engelli bireyler becerilerine uygun mesleki eğitimler sonrası üretim bantlarında çalışmaya başlamışlardır. Fabrikadaki üretim bantları ve fiziki koşullar da engelli çalışanlara uygun olacak şekilde düzenlenmiştir. Fabrika ayrıca engelli çalışanlardan sorumlu yönetici ve psikolog istihdam etmektedir. Proje ile istihdam edilen yaklaşık 380 engelli birey uygun koşullarda çalışmaya devam etmektedir.

Videoyu buradan izle

Medipark çalışanlarının bireysel memnuniyetlerinin gelişimi

Merkezin yöneticisi Ayhan Benli tarafından tanıtılan tıp merkezinde, ikisi engelli olmak üzere 70 kişi çalışıyor. Merkez bünyesinde eğitim faaliyetleri düzenliyor, konforlu ve engelsiz bir çalışma ortamı sunuyor. Bir yıldır Medipark’ta çalışan Aksaray Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölümü mezunu Sezer Can Polat deneyimlerini aşağıdaki videoda paylaştı.

Videoyu buradan izle

Türkiye’deki proje ortaklar toplantısı ve kurum ziyaretleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız

Olumlu etki, ancak temel sosyal önkoşullar karşılandığında ve hedef grubun sosyal nüfuz için yapısal bilgi birikimine sahip olması durumunda elde edilebilir. Bölgede yeraltı suyu yoksa bir kuyunun nasıl inşa edileceğini bilmek işe yaramaz. Dolayısıyla, kapsayıcı önlemlerin başarısı doğrudan işverenlerin, hükümet organlarının ve engellilerin sosyal algısına bağlıdır.

(DISEMEX Final Raporu)

Youtube kanalında daha fazla video
Polonya

“Szansa Pracy” (“İş için bir şans”)

İstihdam Destek Ofisi olarak faaliyet gösteren “Szansa Pracy”, 2019 yılında, engelli bireylere sağladığı iş olanakları ile Polonya Engellere İşverenler Örgütü'nün(POPON) Lodołamacz / Icebreaker ödülünün sahibi olmuştur. Şirket engelli bireylere yönelik, mesleki rehberlik, psikolojik ve hukuki destek, işe yerleştirme gibi faaliyetleri ile engelli istihdamını desteklemektedir. Szansa Pracy ayrıca engelli istihdam etmek isteyen şirketlere de danışmanlık hizmeti vermekte ve engelli bireylerin istihdam programlarına yerleşmelerini sağlamaktadır.

Günümüzde Polonya’da engelli bireylerin istihdam olanakları kısıtlıdır ve istihdam oranı %23’tür. İstihdam olanaklarına ulaşmanın zorluğunun yanısıra, engellilik ödeneğinin kesilmesi (otomatik olarak yeniden bağlanmıyor), motiasyon eksikliği gibi sebepler, çalışan engelli bireylerinin sayısının azalmasına sebep olmakta ve iş hayatına entegrasyonlarının önüne geçmektedir.

Videoyu buradan izle

Polonya’da düzenlenen proje ortaklar toplantısı ve kurum ziyaretleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız

Romanya

Alsterdorf Derneği

Alsterdorf, Hamburg merkezli bir danışmanlık şirketidir ve 1990'dan beri Romanya'da faaliyet göstermektedir. Alsterdorf, işgücü piyasasına entegrasyon, iş arayan zihinsel engelli insanlar için danışmanlık gibi farklı düzeylerde faaliyet göstermektedir ve engelli bireylerin istihdamı alanında hizmet sunmaktadır. Şirket hem çalışanlar hem de işverenler için danışmanlık faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Şirket psikologları ve sosyal hizmet uzmanları engelli bireyler ile yaptıkları görüşmeler sonrası kişinin sağlık durumu ve bakım ihtiyaçları doğrultusunda kariyer seçimi önerilerinde bulunmaktadır. Şirketin öncelikli faaliyet amacı engelli bireyleri düzenli işlerde istihdam etmektir.

Videoyu buradan izle

Romanya’da düzenlenen proje ortaklar toplantısı ve kurum ziyaretleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız

Almanya

Zorunlu olan %5 yerine %8,4

“Her bireyin kapasitelerini kendilerinin ve şirketin gelişimi için en uygun şekilde kullanabileceği bir çalışma ortamı sağlamaya odaklanıyoruz. (Evonik Sürdürülebilirlik Raporu 2018)”

Evonik özel kimyasal üretimi alanında dünya liderlerinden biridir. Evonik ofisleri ve üretim tesislerinde dünya genelinde 32.000'den fazla çalışan ile faaliyet göstermektedir. Şirket, engellilerin başarılı bir şekilde entegrasyonunun bir örneği olarak düşünülebilir: engelli kişilerin istihdam kotasınıaşarak (Almanya'da% 5 zorunlu), 2019'da %8,4 istihdam oranına ulaşmıştır. Başarının anahtarı, yönetimin "içerme" terimine ilişkin özel anlayışıdır; içerme, kısa vadeli bir proje değil, kapsayıcı bir kurum kültürünü geliştirmek için sürekli bir mücadeledir.

İskoçya

“Yeteneği öne çıkar!” (Remploy’un sloganı)

İskoçya'daki proje ortaklar toplantısı sırasında konsorsiyum, Birleşik Krallık’ın engelli istihdamı konusunda önde gelen ve 70 yılı aşkın deneyimi olan Remploy İskoçya’yı ziyaret etti. Şirket 1980’lerde engelli bireyerin işgücü piyasasına katılımını desteklemek için programlar geliştirmeye başladı ve diğer işletmelerin desteği ile engelli bireylerin istihdamı alanında faaliyetlerini genişleterek 2006 yılında engelli istihdamı alanında uzman desteği ile ilk şehir merkezi şubesini açtı.  Birkaç yıl içerisinde İngiltere genelinde birçok şube işletir hale geldi.

Videoyu buradan izle

İskoçya’da düzenlenen proje ortaklar toplantısı ve kurum ziyaretleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız

  Sosyal içerme konusunda diğer projelerimizi sosyal medya üzerinden takip edin:

Facebook Youtube
Aboneliğinizi düzenleyin    |    Tarayıcıda görüntüleyin

 DISEMEX projesi Erasmus + Programı: İnovasyon için İşbirliği ve İyi Uygulama Değişimi tarafından eş-finanse edilmiştir.
Daha fazla bilgi için size en yakın projeortağı ile iletişim kurun veya web sitemizi ziyaret edin: www.disemex.eu

DISEMEX konsorsiyum ortakları tarafından gönderildi.
Gelecekte bizden benzer e-postalar almamak için
aboneliğinizi buradan düzenleyebilirsiniz

(C) INTAMT verilen e-posta adresinin doğrulanması ve bülteni almayı kabul etmeniz gerekiyor. Ek veriler toplanmaz veya isteğe bağlıdır. Veriler sadece bülten göndermek için kullanılacaktır. Haber bültenine kayıt olurken sağlanan veriler sadece sizin izniniz doğrultusunda işlenecektir (Art. 6 para. 1 lit. a DSGVO). Vermiş olduğunuz onayın iptal edilmesi her zaman mümkündür. Onayınızı iptal etmek için bize resmi olmayan bir e-posta gönderin veya bültendeki "Aboneliği iptal et" bağlantısını kullanarak abonelikten çıkın. Halihazırda yürütülen veri işleme operasyonlarının yasallığı, iptal işleminden etkilenmez.